Sidabro valymas ir priežiūra: 5 būdai išlaikyti sidabro gaminius kaip naujus

Sidabriniai auskarai

Sidabras – taurusis metalas, ypač vertinamas nuo seniausių laikų ne tik dėl savo kuklaus rafinuotumo ir elegancijos, bet ir savo naudingųjų savybių žmogaus organizmui. Sidabriniai papuošalai visuomet buvo apgaubti mistikos, magijos ir paslapties. Įvairių tyrimų išvadose galima surasti daug įrašų apie sidabrą ir jo teigiamą poveikį žmonių sveikatai (daugiau apie sidabro naudingąsias savybes, skaitykite straipsnyje: Sidabras: 5 priežastys pamilti šį taurųjį metalą). 

Sidabro papuošalai, chameleoniškai lengvai prisiderinantys prie įvairiausių aprangos stilių – vienas mylimiausių pasirinkimų aksesuarų dėžutėje. Kodėl kartais juoduoja sidabras ir kaip atnaujinti sidabro papuošalus, kad šie neprarastų spindesio ir visuomet išliktų kaip tik įsigyti?

 

Kodėl juoduoja sidabras?

 

Papuošalas ant mūsų kūno dažnai lydi mus įvairiose situacijose, tiek kalbant apie natūralias kūno būsenas ir nuotaikas, kintančias dienos eigoje, tiek apie įprastas kasdienes veiklas.

Sidabriniai papuošalai

Ankstesniame straipsnyje, dalindamiesi sidabro, kaip tauriojo metalo, ypatingomis savybėmis mūsų sveikatai, rašėme apie šio metalo savybę aktyviai reaguoti į toksiškas medžiagas organizme. Šios reakcijos atsispindi dažnai dėvimo papuošalo spalvos pokytyje.

Pavyzdžiui, sidabro papuošalas iš baltos blizgios gali tapti melsvu ar tamsaus atspalvio, taip parodydamas didelį natrio druskų kiekį jūsų kūne. Sidabriniai papuošalai tai pat nusidažo dėl prakaite esančių sieros/sulfidų ir amino rūgščių. Dėl didelio odos rūgštingumo lygio sidabras taip pat linkęs pakeisti spalvą. Jei sidabrinis papuošalas pakeitė savo spalvą – vertėtų susirūpinti savo mityba ir bent iš dalies atsisakyti rūgščių produktų.

Atsakymas į klausimą, kodėl juoduoja sidabras, gali slypėti ir tiesiog buityje: kiekvieną kartą, kai rankomis plaunate indus, prausiatės po dušu nenusiėmę sidabro papuošalų ar netgi sportuojate su jais, nuo aplinkoje esančios drėgmės, sidabras oksiduojasi ir tamsėja.

Tam, kad sidabras išlaikytų savo žavų blizgesį ir spindesį, juo reikia rūpintis ir reguliariai prižiūrėti. Žemiau keletas praktiškų patarimų, kurie padės atsakyti į klausimą: kuo valyti sidabro papuošalus, kad šie visada atrodytų kaip nauji.

 

Ar įmanoma išvengti sidabro juodavimo?

 

Gintariniai papuošalai

Sidabro juodavimas – tai procesas, vykstantis tauriajam metalui reaguojant su aplinkoje esančiais elementais (dažniausiai – sieros turinčiais junginiais). Visgi, nors šis procesas ir yra natūralus, ant sidabro paviršiaus susidariusios dėmės bei pakitusi spalva estetinio patrauklumo papuošalui tikrai neprideda. Nors visiškai užkirsti kelią sidabro juodavimui kone neįmanoma, yra keletas būdų, kurie padės šį procesą sulėtinti.

Vienas paprasčiausių ir populiariausių – tinkamas papuošalų laikymas, kai šie nėra dėvimi. Sandari, nuo drėgmės ir saulės šviesos apsauganti papuošalų dėžutė padeda sumažinti neigiamą poveikį tauriojo metalo paviršiui. Be to, sidabrinių papuošalų laikymas dėžutėje yra puikus būdas atskirti turimus papuošalus, apsaugoti juos nuo susibraižymo ar susipynimo tarpusavyje. Kompaktiška papuošalų dėžutė „Essence“ – idealus sprendimas kuklios papuošalų kolekcijos savininkams ar stilingiems keliautojams. Kiek erdvesnė alternatyva – didelė „Essence“ papuošalų dėžutė, praversianti ypač mėgstantiems puoštis. Joje tilps visi jūsų turimi papuošalai, kuriuos nuo šiol galėsite saugoti vienoje vietoje. Tuo tarpu papuošalų laikymo maišelis „Essence“ taps tobulu sprendimu nešiojantiems vos vieną ar du papuošalus, kurių ilgaamžiškumu ir dailia išvaizda norisi pasirūpinti ne ką mažiau.

Kita prevencinė priemonė – apriboti aplinkos poveikį, žalingą tauriajam metalui. Didelė drėgmė ir oro užterštumas gali prisidėti prie sidabro patamsėjimo, tad patartina sidabro dirbinius laikyti švarioje, sausoje aplinkoje ir vengti juos eksponuoti vietose, kuriose yra didelė oro tarša.

Tiesioginio kontakto su tam tikromis medžiagomis vengimas taip pat gali padėti išvengti sidabro patamsėjimo. Atkreipkite dėmesį – dėvint sidabrinius papuošalus, svarbu atidžiai naudoti ne tik kosmetiką ar buitinę chemiją, bet ir maisto produktus. Kai kurie jų – pavyzdžiui, svogūnai, kiaušiniai ar majonezas, turi sieros junginių, kurie gali pagreitinti sidabro juodavimo procesą. Jei maisto gaminimo procese naudojate šiuos produktus, geriausia sidabrinius papuošalus tiesiog nusiimti.

Sidabro valymas: visuomet spindintys sidabriniai papuošalai 

 

Nors iš pirmos pažiūros sidabro valymas kažkam gali pasirodyti sudėtingas procesas, iš tiesų šio tauriojo metalo gaminių priežiūra visiškai nesudėtinga. Svarbu išsirinkti tinkamas priemones, kuo valyti sidabro papuošalus, ir sidabras išsyk sublizgės. Pastebėjote, kad laikui bėgant pajuodavo sidabras – turimi auskarai, grandinėlė ar žiedas? Žinoma, visada galima kreiptis ir į profesionalius juvelyrus, kurie padėtų sugrąžinti papuošalų spindesį, tačiau norintiems sutaupyti laiko ir pinigų, tai labai nesudėtingai galima padaryti tiesiog namuose.

 

I. Nepastebimai ir lengvai: sidabro valymas su folija

 

Ar kada esate girdėję, kad sidabrą be vargo galite iš naujo nublizginti su folija, esančia kiekvienuose namuose? Sidabro valymas su folija – tai išties nesudėtingas ir nereikalaujantis daug laiko sidabro valymo būdas. Tereikia: folijos, arbatinio šaukštelio druskos, valgomojo šaukšto sodos, 100 ml verdančio vandens, 100 ml baltojo acto ir nedidelio indo. Indo dugną išklokite blizgia folijos puse į viršų, tuomet įberkite druską su soda, dubenį pripildykite vandeniu ir actu. Atsargiai pamaišykite, kad nepažeistumėte folijos ir dėkite sidabro papuošalus. Palaikykite sidabrą 5–10 minučių, nuplaukite šiltu vandeniu ir nusausinkite. Elegantiška sidabro juvelyrika ir vėl žavingai spindės.

 

 II. Sidabro valymas dantų pasta

 

Sidabriniai papuošalai

Dar viena sidabro valymo priemonė yra kiekvieno iš mūsų vonios kambaryje. Norint nuvalyti sidabro papuošalus dantų pasta, tereikia išspausti nedidelį kiekį dantų pastos ant minkšto rankšluostinio popieriaus ar nosinaitės, tuomet švelniais judesiais nuvalyti mylimą sidabrinį papuošalą. Nuvalius, palikti sidabrą su pasta dar 5 min., o tada nuplauti vandeniu ir nusausinti. Tiesa, svarbu, kad dantų pasta būtų be šveičiamųjų ar šlifuojamųjų dalelių, nes šios gali subraižyti brangius sidabro dirbinius. Sidabro valymui tinka mažo abrazyvumo, ne balinamosios arba tiesiog vaikiškos dantų pastos. 

 

III. Pajuodavo sidabras? Kaip atnaujinti sidabro papuošalus naudojant sodą

 

Vienas populiariausių ir plačiausiai naudojamų sidabro valymo būdų – tai actas ir maistinė soda. Šie, kiekvienuose namuose randami produktai yra puikus būdas ištaigingai atrodantiems sidabriniams papuošalams bei prabangiems stalo įrankiams sugrąžinti prarastą blizgesį. Šiam sidabro valymo būdui tereikia: sudėti sidabro dirbinius į dubenėlį ir užpilti actu taip, kad sidabras būtų pilnai apsemtas. Tuomet įberti maistinės sodos ir palikti papuošalus šiame skystyje vienai valandai. Po valandos kruopščiai nuplauti vandeniu, sausai nušluostyti medvilniniu rankšluosčiu ir voilà – sidabro dirbiniai atrodo lyg ką tik iš juvelyrinių dirbinių parduotuvės.

 

IV. Sidabro valymui skirtos impregnuotos servetėlės

 

Sidabro valymas

Aukščiau paminėti būdai, kuo valyti sidabro papuošalus – gana buitiški, tačiau kartu nereikalaujantys specialių priemonių, visas jas dažniausiai turime kiekvienuose namuose. Na, o kalbant apie labiau profesionalius įrankius, kurie nevers mūsų maišyti priemones ar užtrukti mirkymo procese – pasitarnaus sidabriniams gaminiams skirtos valyti specialios servetėlės – “G-AMBER 925”. Sidabro valymas šių servetėlių pagalba tampa ypač paprastas, nereikalaujantis laiko ir pastangų, kadangi šios sidabro valymui skirtos servetėlės yra jau specialiai tam impregnuotos ir paruoštos naudojimui. Servetėles yra ilgaamžės ir patvarios, jų nereikia šlapinti ar plauti. Net kai servetėlė jau atrodys patamsėjusi – ji ir toliau puikiai atliks savo darbą, valydama sidabro gaminius.

 

V. Kaip valyti sidabrą vonelėje?

 

Dar vienas įrankis, skirtas ieškantiems, kaip valyti sidabrą greitai ir profesionaliai – tai sidabro valymo vonelė. Vonelės, nors ir vis dar nepakankamai populiarios sidabrinių papuošalų mėgėjų tarpe, yra ypač veiksmingos ir leidžiančios nesunkiai susigrąžinti tauriojo metalo spindesį vos keleto minučių bėgyje. Sidabro papuošalų valymo priemonė „SILBO“ naudojama ypač paprastai: vonelėje yra sietelis, tad panardinti papuošalus ir juos išimti baigus valymo procesą nesudėtinga. Per kelias akimirkas papuošalai ir vėl įgyja savo pirminę išvaizdą ir atrodo lyg nauji.

Siekiant optimaliausių rezultatų, „SILBO“ sidabro valymo vonelę rekomenduojama naudoti drauge su sidabro valymo servetėle. Servetėlę naudokite po papuošalo panardinimo specialiame skystyje, norėdami suteikti dirbiniui papildomo blizgesio, arba kaip prevencinę priemonę tarp reguliaraus valymo vonelėje. Šis derinys neabejotinai užtikrina ilgalaikį sidabrinių gaminių spindesį.

Atsparūs vandeniui💧

Sidabriniai papuošalai ir jų juodavimas: faktai, kuriuos verta žinoti

 

  • Tikro sidabro ir pasidabruotų papuošalų sudėtis skiriasi – tai atliepia ir šių gaminių patvarumą bei išvaizdos pokyčius. Pasidabruoti papuošalai juoduoja greičiau, ilgainiui jų paviršius gali nusitrinti ir susibraižyti kur kas labiau. Jums svarbus ilgaamžis papuošalas, kurį ne vienerius metus galėsite nešioti kasdien? Tikras sidabras yra vienareikšmiškai pranašesnis.
  • Pajuodavęs sidabras, nors daugumai ir neatrodo ypač dailiai, iš tiesų žavi dalį sidabro entuziastų. Tamsus atspalvis sendina tauriojo metalo gaminį, jam suteikdamas šiek tiek retro nuotaikos.Sidabriniai papuošalai
  • Pamiršote laiku pasirūpinti papuošalo priežiūra, tačiau skirtis su mylimu aksesuaru dar nesinori? Nesijaudinkite – pajuodavęs sidabras neturi jokio neigiamo poveikio jūsų sveikatai. Tokį aksesuarą nešioti galite ir toliau, tačiau nepamirškite, kad pasirūpinti jo estetine išvaizda tikrai verta.
  • Ilgesnis delsimas nevalant sidabrinių papuošalų = sudėtingesnis valymo procesas. Rekomenduojama sidabrą prižiūrėti reguliariai, antraip namuose turimų priemonių ar valymo servetėlės gali nepakakti.
  • Iš tiesų grynas sidabras yra ypač atsparus juodavimui. Deja, papuošalai negali būti gaminami tik iš šio tauriojo metalo – jis yra per minkštas, tad turi būti lydomas kartu su kitais metalais (pavyzdžiui, variu). Įprastai tai daroma 92,5 % (sidabras) ir 7,5% (kiti metalai) proporcija. Būtent pastarieji metalai reaguoja į drėgmę ir sieros komponentus, taip pamažu lemdami papuošalo išvaizdos pokyčius.

 

Nerūdijančio plieno papuošalai – naujovė, nepamainoma vasaros sezonu

 

Apyrankė vyrams

Vertinate sidabrinių papuošalų spindesį, tvirtumą bei unikalų dizainą, tačiau rūpintis reguliaria ir ypač atidžia jų priežiūra norisi ne visuomet? „G-AMBER“ nerūdijančio plieno papuošalų kolekcija – išskirtinė alternatyva pasiilgusiems griežtų formų, žvilgančių metalo atspalvių bei ypatingo patvarumo. Karščiui ir vandeniui atsparūs aksesuarai tampa nepamainomu sprendimu vasaros sezonu, kuomet nepriekaištingo įvaizdžio norisi ne tik kasdienėje aplinkoje, bet ir atostogų fone. „SPARKLE AND SHINE“ apyrankė vyrams į kasdienį aprangos derinį įneša šiek tiek subtilios elegancijos, o papuošalų komplektas „G-AMBER QUEEN“ leidžia akimirksniu stilių papildyti harmoningu aksesuarų deriniu.

Nerūdijančio plieno papuošalų priežiūra itin paprasta, šis metalas ypač atsparus įbrėžimams, tad plieniniai aksesuarai jūsų garderobe liks kur kas ilgiau nei tik vienam sezonui.

 

Sidabras – tai kuklus, tačiau kartu ir prabangus taurusis metalas, nė akimirkai nenustojantis stebinti juvelyrikos entuziastų. Unikalūs sidabro papuošalai bet kokiam stiliui suteikia šiek tiek rafinuotumo ir elegancijos. Balkšvas spindesys tinka tiek prie kasdienės, tiek prie iškilmingai dienai skirtos aprangos vyrams ir moterims.

Rūpinkimės papuošalais su meile ir jie neabejotinai taps ilgalaike investicija, ištikimai papildančia kiekvienos dienos įvaizdį tuo reikalingu elegancijos akcentu. Skirdami laiko tinkamai sidabro dirbinių priežiūrai, susikuriame išskirtinę galimybę džiaugtis amžinu sidabro grožiu.

G-Amber