Sidabro valymas ir priežiūra
Sidabras – taurusis metalas, ypač vertinamas nuo seniausių laikų, ne tik dėl savo kuklaus rafinuotumo ir elegancijos, bet ir savo naudingųjų savybių žmogaus organizmui. Sidabriniai papuošalai visuomet buvo apgaubti mistikos, magijos ir paslapties. Įvairių tyrimų išvadose galima surasti daug įrašų apie sidabrą ir jo teigiamą poveikį žmonių sveikatai (daugiau apie sidabro naudingasias savybes, skaitykite straipsnyje: Sidabras: 5 priežastys pamilti šį taurųjį metalą).
Sidabro papuošalai, chameleoniškai lengvai prisiderinantys prie įvairiausių aprangos stilių – vienas mylimiausių pasirinkimų aksesuarų dėžutėje. Kodėl kartais juoduoja sidabras ir kaip šį taurųjį metalą prižiūrėti, kad papuošalai neprarastų spindesio ir visuomet išliktų kaip tik įsigyti?
Kodėl kartais juoduoja sidabras
Papuošalas ant mūsų kūno dažnai lydi mus įvairiose situacijose, tiek kalbant apie natūralias kūno būsenas ir nuotaikas, kintančias dienos eigoje, tiek apie įprastas kasdienes veiklas.
Ankstesniame straipsnyje, dalindamiesi sidabro, kaip tauriojo metalo, ypatingomis savybėmis mūsų sveikatai, rašėme apie šio metalo savybę aktyviai reaguoti į toksiškas medžiagas organizme. Šios reakcijos atsispindi dažnai dėvimo papuošalo spalvos pokytyje.
Pavyzdžiui, sidabro papuošalas iš baltos blizgios gali tapti melsvu ar tamsaus atspalvio, taip parodydamas didelį natrio druskų kiekį jūsų kūne. Sidabriniai papuošalai tai pat nusidažo dėl prakaite esančių sieros/sulfidų ir amino rūgščių. Dėl didelio odos rūgštingumo lygio sidabras taip pat linkęs pakeisti spalvą. Jei sidabrinis papuošalas pakeitė savo spalvą – vertėtų susirūpinti savo mityba ir bent iš dalies atsisakyti rūgščių produktų.
Atsakymas į klausimą, kodėl juoduoja sidabras, gali slypėti ir tiesiog buityje: kiekvieną kartą, kai rankomis plaunate indus, prausiatės po dušu nenusiėmę sidabro papuošalų ar netgi sportuojate su jais, nuo aplinkoje esančios drėgmės – sidabras oksiduojasi ir tamsėja.
Tam, kad sidabras išlaikytų savo žavų blizgesį ir spindesį, juo reikia rūpintis ir reguliariai prižiūrėti. Žemiau keletas praktiškų patarimų, kurie padės atsakyti į klausimą: kuo valyti sidabro papuošalus, kad šie visada atrodytų, kaip nauji.
Sidabro valymas: visuomet spindintys sidabriniai papuošalai
Nors iš pirmos pažūros sidabro valymas kažkam gali pasirodyti sudėtingas procesas, iš tiesų šio tauriojo metalo gaminių priežiūra visiškai nesudėtinga. Svarbu išsirinkti tinkamas priemones, kuo valyti sidabro papuošalus, ir sidabras išsyk sublizgės. Žinoma, visada galima kreiptis ir į profesionalius juvelyrus, kurie padėtų sugrąžinti papuošalų spindesį, tačiau norintiems sutaupyti liko ir pinigų, tai labai nesudėtingai galima padaryti tiesiog namuose.
I. Nepastebimai ir lengvai: sidabro valymas su folija
Ar kada esate girdėję, kad sidabrą be vargo galite iš naujo nublizginti su folija, esančia kiekvienuose namuose? Sidabro valymas su folija – tai išties nesudėtingas ir nereikalaujantis daug laiko sidabro valymo būdas. Tereikia: folijos, arbatinio šaukštelio druskos, valgomojo šaukšto sodos, 100 ml verdančio vandens, 100 ml baltojo acto ir nedidelio indo. Indo dugną išklokite blizgia folijos puse į viršų, tuomet įberkite druską su soda, dubenį pripildykite vandeniu ir actu. Atsargiai pamaišykite, kad nepažeistumėte folijos ir dėkite sidabro papuošalus. Palaikykite sidabrą 5–10 minučių, nuplaukite šiltu vandeniu ir nusausinkite. Elegantiška sidabro juvelyrika ir vėl žavingai spindės.
II. Sidabro valymas dantų pasta
Dar viena sidabro valymo priemonė yra kiekvieno iš mūsų vonios kambaryje. Norint nuvalyti sidabro papuošalus dantų pasta, tereikia išspausti nedidelį kiekį dantų pastos ant minkšto rankšluostinio popieriaus ar nosinaitės, tuomet švelniais judesiais nuvalyti mylimą sidabrinį papuošalą. Nuvalius, palikti sidabrą su pasta dar 5 min., o tada nuplauti vandeniu ir nusausinti. Tiesa, svarbu, kad dantų pasta būtų be šveičiamųjų ar šlifuojamųjų dalelių, nes šios gali subraižyti brangius sidabro dirbinius. Sidabro valymui tinka mažo abrazyvumo, ne balinamosios arba tiesiog vaikiškos dantų pastos.
III. Kaip atnaujinti sidabro papuošalus, naudojant sodą?
Vienas populiariausių ir plačiausiai naudojamų sidabro valymo būdų – tai actas ir maistinė soda. Šie, kiekvienuose namuose randami, produktai yra puikus būdas ištaigingai atrodantiems sidabriniams papuošalams bei prabangiems stalo įrankiams sugrąžinti prarastą blizgesį. Šiam sidabro valymo būdui tereikia: sudėti sidabro dirbinius į dubenėlį ir užpilti actu taip, kad sidabras būtų pilnai apsemtas. Tuomet įberti maistinės sodos ir palikti papuošalus šiame skystyje vienai valandai. Po valandos kruopščiai nuplauti vandeniu, sausai nušluostyti medvilniniu rankšluosčiu ir voilà – sidabro dirbiniai atrodo lyg ką tik iš juvelyrinių dirbinių parduotuvės.
IV. Sidabro valymui skirtos impregnuotos servetėlės
Aukščiau paminėti būdai, kuuo valyti sidabro papuošalus – gana buitiški, tačiau kartu nereikalaujantys specialių priemonių, visas jas dažniausiai turime kiekvienuose namuose. Na, o kalbant apie labiau profesionalius įrankius, kurie nevers mūsų maišyti priemones ar užtrukti mirkymo procese – pasitarnaus sidabriniams gaminiams skirtos valyti specialios servetėlės – “G-AMBER 925”. Sidabro valymas šių servetėlių pagalba tampa ypač paprastas, nereikalaujantis laiko ir pastangų, kadangi šios sidabro valymui skirtos servetėlės yra jau specialiai tam impregnuotos ir paruoštos naudojimui. Servetėles yra ilgaamžės ir patvarios, jų nereikia šlapinti ar plauti. Net kai servetėlė jau atrodys patamsėjusi – ji ir toliau puikiai atliks savo darbą, valydama sidabro gaminius.