Taurusis metalas (o ypač – jo autentiškumas) kuo toliau, tuo labiau domina pirkėjų auditoriją. Populiarėjant prekybai internete, kyla klausimas: o kaip neapsigauti, kai pirkdami prekę pasitikime tik gražiomis pardavėjo pateiktomis nuotraukomis elektroninėje parduotuvėje ir jas lydinčiu aprašymu? Papuošalai – sritis, kurioje ypač naudinga pirkėjams žinoti tam tikras taisykles. Kur ir ką reikėtų pasitikrinti dar prieš įsigyjant papuošalą internetu, kad nereikėtų dvejoti, ar pirkinio sudėtyje tikrai taurusis metalas?
Aukso ar sidabro prabos tikrinimas namų sąlygomis: ar tai įmanoma?
Internete sklando daugybė patarimų, kaip tauriojo metalo papuošalo tikrumą įvertinti namuose. Vienais populiariausių būdų išlieka šie:
- Įdėti auksinį papuošalą į vandens pilną stiklinę. Jei auksas tikras, papuošalas nugrims į stiklinės dugną.
- Ant auksinio papuošalo užlašinus acto, metalo spalva turėtų išlikti tokia pati, nepakisti.
- Sidabro papuošalai turi labai silpnus magnetinius ryšius, tad nekimba prie magnetų.
- Sidabro gaminių laidumas yra itin aukštas, tad ant papuošalo uždėjus ledo gabalėlį turėtumėte matyti, kaip sparčiai jis tirpsta – visai lyg ant šilto paviršiaus.
Visgi šie metodai – tik minimali pagalba abejojantiems. Pats tiksliausias ir patikimiausias būdas įsitikinti, kad jūsų tauriojo metalo papuošalas tikras, yra specialus žymėjimas – praba.
Prabos ant papuošalo: ką jos reiškia?
Taurusis metalas, ar tai būtų sidabras, auksas, platina, ar kitas metalas, visuomet pažymimas praba, kuri parodo santykinį tauriojo metalo kiekį lydinyje. Kitaip tariant, praba nurodo, kiek viename kilograme lydinio yra tūkstantųjų tauriojo metalo dalių. Pavyzdžiui, aukso praba 375, 585, 750, 916, 999 reiškia, kad 1000-yje gramų šio lydinio gryno aukso yra 375, 585, 750 ir t.t. dalių. Aukso gaminio praba 999 reiškia, kad toks gaminys laikomas grynu auksu. Kitaip tariant, kuo prabos skaičius didesnis, tuo lydinyje tauriojo metalo daugiau.
Sidabro, kaip ir aukso gaminiai, pasižymi skirtingu tauriojo metalo kiekiu gaminyje. Nors daugumai įprasta matyti dažniausiai pasitaikančią sidabro prabą 925, nereikėtų išsigąsti pamačius tokius skaičius kaip 800, 830 ar net 999.
Taurieji metalai ir jų ženklinimas. Kur ieškoti prabos ženklinimo ir kaip jis turėtų atrodyti?
Kiekvienoje šalyje prabas ir patį prabavimo procesą apibrėžia įstatymai. Ne išimtis
ir Lietuva. Lentelėje žemiau – Lietuvoje galiojantys tauriųjų metalų valstybiniaikontroliniai prabavimo ženklai, kurie įspaudžiami į gaminius, kai šiuos patikrina Lietuvos prabavimo rūmai. Taurieji metalai, ženklinimo pavyzdys:
Paprastai prabą rasime ant papuošalo užsegimo, jei tai žiedas – vidinėje jo pusėje. Tais atvejais, kai papuošalas pasižymi įmantriu dizainu (pavyzdžiui, yra dekoruotas kristalais ar neturi lygaus paviršiaus), praba į jį gali būti nespaudžiama. Tuomet prisegama speciali Lietuvos prabavimo rūmų etiketė, kurioje pažymima atitinkama praba, taurusis metalas ir gaminio masė gramais.
Ar bet kas gali teisėtai prekiauti tauriųjų metalų papuošalais? Ir ar pakanka surasti tą vieną ženkliuką?
Naudinga žinoti, kad pardavėjas, norintis teisėtai užsiimti tauriųjų metalų gamyba ir/ar prekyba turi gauti tam tikrą licenciją, kurią taip pat išduoda Lietuvos prabavimo rūmai. Ar pardavėjas turi šią licenciją, pasitikrinti ypač lengva, nes tokia informacija viešai prieinama Lietuvos prabavimo rūmų interneto svetainėje.
Turintis licenciją pardavėjas savo gaminius dar prieš jiems atsirandant prekyboje pateikia Lietuvos prabavimo rūmams, kur patikrinama jų sudėtis ir atitikimas tauriųjų metalų gaminių reikalavimams. Jeigu viskas gerai, įspaudžiami netgi du įspaudai: valstybinis kontrolinis prabavimo ženklas bei gamintojo/importuotojo/pardavėjo atsakomybės ženklas (dažniausiai tai dvi raidės specialiame rėmelyje). G-Amber atsakomybės ženklo pavyzdys:
Gali nutikti ir taip, kad užsienyje pirktas papuošalas Lietuvoje nebus laikomas tauriojo metalo gaminiu. Kodėl? Kiekvienoje valstybėje galioja skirtingi nuostatai tauriojo metalo gaminiams apibrėžti. Pavyzdžiui, jei iš Vokietijos įsigysite 333 praba pažymėtą papuošalą, Lietuvoje jis jau nebus laikomas tikro aukso aksesuaru, nes ši praba mažesnė už minimalią – 375.
Papuošalai internetu ir taurieji metalai. Kur ieškoti minėtos informacijos ir ženklinimo, jeigu perkama internetu?
Jeigu sidabro, aukso ar kito tauriojo metalo papuošalai perkami internetu – vertėtų atidžiai susipažinti su gaminio nuotraukomis bei aprašymu ir, esant galimybei, pasitikrinti, ar pardavėjas įtrauktas į licencijuotų prekiautojų sąrašą (nuoroda aukščiau).
Jeigu papuošalas pagamintas iš tauriojo metalo, prekės aprašyme, pagal Lietuvos prabavimo rūmų nuostatas, privalo būti nurodyta: tauriojo metalo pavadinimas, praba, gaminio masė gramais, gaminyje tvirtinto akmens pavadinimas.
Jau gavus prekę, kartu pateiktoje sąskaitoje turi būti nurodyta ta pati informacija: tauriojo metalo pavadinimas, praba, masė gramais (pvz., apyrankė, sidabras, 925, 1.25 gr).
Gautas papuošalas turėtų būti ženklintas mažiausiai dviem įspaudais:
- Valstybiniu kontroliniu prabavimo ženklu.
- Gamintojo/importuotojo/pardavėjo atsakomybės ženklu.
Taip pat įsigytas tauriojo metalo papuošalas turėtų turėti Lietuvos prabavimo rūmų arba gamintojo/pardavėjo etiketę, kurioje nurodyta visa informacija apie gaminį – metalas, praba, masė gramais, gaminyje tvirtintas akmuo.
Kodėl svarbu pasitikrinti papuošalo sudėtį?
Taurusis metalas ir jo gaminiai garantuoja ilgaamžę kokybę. Tai – kone svariausia priežastis, kodėl žmonės renkasi būtent aukso ar sidabro papuošalus, užuot pirkę aksesuarus iš pigesnių komponentų. Kodėl pasitikrinti, ar nešiojate tikro tauriojo metalo papuošalą, yra itin svarbu?
- Lyginant su bižuterija, auksiniai bei sidabriniai papuošalai kainuoja ženkliai brangiau, tad, pirkiniui skirdami didesnį biudžetą, už šią kainą privalote gauti tikrą gaminį.
- Papuošalas, kuris tiksliai atitinka internetinėje parduotuvėje teikiamą informaciją – tai sąžiningo verslo atsakomybė. Jei prekės aprašyme matote nurodytą prabą, tokiu pačiu skaičiumi turėtų būti paženklintas ir jau gautas papuošalas.
- Gaminys, kurio sudėtis nenurodyta ar suklastota, gali tapti rizika jūsų sveikatai. Alergija metalams – tai viena dažniausiai pasitaikančių odos alergijų, kurią neretai sukelia nekokybiški papuošalai. Nežinodami, iš ko tiksliai pagamintas jūsų žiedas ar auskarai, galite iššaukti netikėtą alerginę reakciją. Net jei alergijos metalams neturite, pigesni papuošalai vis tiek gali sudirginti ar nudažyti odą žalsvu atspalviu.
- Kai kuriose šalyse papuošalų gamybai vis dar naudojamos medžiagos, kurios Europos Sąjungoje jau uždraustos ir laikomos nesaugiomis. Atkreipkite dėmesį į tai, kur yra pagamintas jūsų išsirinktas papuošalas. Saugiausias sprendimas – rinktis lietuvišką prekinį ženklą, kuris įtrauktas į Lietuvos prabavimo rūmų ūkio subjektų sąrašą.
- Tikro aukso ar sidabro aksesuaras – ilgaamžis, tad, nepamiršdami tinkamos priežiūros, juo galėsite džiaugtis visą gyvenimą. Tuo tarpu pigesni papuošalai greitai išblunka, pakeičia savo spalvą, jų sugrąžinti į pirminį pavidalą kone neįmanoma. Kokybiškas papuošalas – ne tik amžina stiliaus detalė, bet ir duoklė tvarios mados idėjoms.
Aukso ar sidabro papuošalai juoduoja. Ar reikėtų sunerimti?
Metalo spalvos pakitimus neretai pastebi ne tik bižuteriją, bet ir prabangių metalų gaminius nešiojantys žmonės. Turėdamas sąlytį su oda, kosmetikos priemonėmis, vandeniu ar tiesiog oru, pamažu pajuoduoja net taurusis metalas. Tai – visiškai normalus ir neišvengiamas, bet tuo pačiu lengvai sustabdomas procesas.
Sidabriniai papuošalai ar aukso praba pažymėti aksesuarai į pirminę išvaizdą sugrįžta tinkamos priežiūros dėka. Daugiau apie sidabro papuošalų priežiūrą sužinosite šiame straipsnyje. Jei trumpai – svarbiausia reguliariai valyti turimą žiedą, grandinėlę ar auskarus. Kokias priemones patartina naudoti? Iš tiesų pakanka visuomet namuose turimos dantų pastos ar aliuminio folijos, o ypač kruopščiai priežiūrai pravers specialios servetėlės, skirtos papuošalams.
Aukso priežiūra – taip pat ne itin reikli. Ant paviršiaus susikaupusius nešvarumus namų sąlygomis pašalinsite beveik be jokių pastangų. Prireiks tik prisiminti keturis nesudėtingus žingsnius:
- Aukso papuošalą 15 min palikite vandens ir muilo tirpale.
- Dantų šepetėliu švelniai nuvalykite papuošalo paviršių. Ypač kruopščiai, tačiau atsargiai nušveiskite užsegimus, kitas sunkiai pasiekiamas vietas.
- Papuošalą nuplaukite po tekančiu vėsiu vandeniu.
- Nusausinkite papuošalą šluoste ar rankšluosčiu.
Nuspėti, ar aksesuaras iš tiesų pagamintas iš tauriųjų metalų, gali būti kiek sudėtinga. Visgi egzistuoja tam tikri indikatoriai, kurie užtikrins, kad galėtumėte džiaugtis ne tik stilingu, bet ir ilgaamžiu, meistriškos kokybės gaminiu. Apžiūrėdami auskarus, apyrankę, žiedą ar vėrinį, visada ieškokite prabos ar specialios etiketės. Jei iš parduotuvės gaminį perkate pirmąkart, susipažinkite su platintojo ar gamintojo reputacija. Vis dar kyla abejonių? Išbandykite ir straipsnio pradžioje minėtus metodus papuošalų tikrinimui namų sąlygomis.
G-AMBER patarimus apie tauriųjų metalų papuošalų įsigijimą taip pat rasite portale TV3.LT duotame interviu. Straipsnį skaitykite: nuoroda.